Kréta

Je tu oveľa viac na tomto krásnom ostrove, ako len plážový život, od dávnych architektonických zázrakov až po početné fascinujúce miesta.

Nižšie si uvedieme 10 najzaujímavejších atrakcií tohto ostrovu v Stredozemnom mori:

1. Surovú krásu Samarie Gorge, údajne najdlhšieho kaňonu v Európe, si jednoducho nemožno nechať ujsť. Prechádzanie útesmi, horami a voňavými borovicovými lesmi. Výlet z jedného konca rokliny do druhého je dlhý viac ako 11 kilometrov a môže trvať až sedem hodín. Môžete tu zažiť krásy jedinečnej prírody.

2. 5 km juhovýchodne od mesta Heraklion stojí slávny minojský palác Knossos. Najobľúbenejšou atrakciou na Kréte boli zrúcaniny, ktoré tu objavil britský archeológ Sir Arthur Evans. Rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré sa tu konajú, slúžia na to, aby návštevníci prechádzajúci mnohými miestnosťami v paláci si mohli naozaj predstaviť, aký tu bol život pred niekoľko tisícami rokov.

3. Skvelým doplnkom návštevy Knossosu je výlet do známeho archeologického múzea v Heraklione. Ako jedno z najdôležitejších svojho druhu v Grécku, sa toto múzeum úplne znovu otvorilo na jar 2014 po osemročnej rekonštrukcii všetkých 22 galérií a artefakty tu zobrazujú 5500 rokov histórie od neolitu až po rímske časy.

4. Kréta určite nemá málo krásnych pláží, ale určite jednou z najkrajších na ostrove je Elafonisi. Situovaná na západe ostrova, Elafonisi je známa svojim ružovým a bielym pieskom, malým ostrovom a trblietavou plytkou lagúnou, ktorá ju oddeľuje od hlavného pobrežia. Neďaleký kláštor Chrysoskalitissa a maják Agia Irini tiež stoja za návštevu, ak máte chuť na oddych od slnka.

5. Benátčania určite nechali svoj vplyv na Kréte po štyroch storočiach okupácie a niektoré z ich najlepšie zachovaných zrúcanín hradov sú na ostrove Spinalonga, neďaleko Eloundy. Spinalonga je tiež známa ako „ostrov lepra“, pretože do roku 1957 tu boli umiestnení grécky malomocní.

6. Ohromujúci skalný výstup Balos s lagúnou obklopenou bielym pieskom a krištáľovo čistou tyrkysovou vodou je jedným z nafotografovaných miest v Grécku. Do tejto ohromujúcej pláže sa dostanete autom alebo loďou a od pobrežného prístavu Kissamos sa sem každodenne plaví loď.

7. Vezmite malý vlak z Eloundy do rybárskej dediny Plaka a ponorte sa do dychtivých výhľadov z pobrežnej cesty, vrátane Spinalongy. Elounda má krásny prístav a tiež získala povesť celebritného strediska s návštevami hviezd ako sú Leonardo di Caprio a Lady Gaga.

8. Chania sa považuje za kultúrne hlavné mesto Kréty s množstvom umeleckých galérií, múzeí a divadiel. Staré mesto je povestným mixom benátskych a tureckých budov a jeho úžasný prístav je zarámovaný benátskym majákom a bývalou mešitou. Určite stojí za to navštíviť ho!

9. Jaskyňa Dikti, nachádzajúca sa tesne pred dedinou Psyhro, je hlavnou atrakciou na pláži Lasithi na Kréte. Táto obrovská jaskyňa pokrýva 2200 štvorcových metrov a výkopy zistili, že to bolo kedysi miestom kultu bohoslužieb. Legenda tiež hovorí, že tu Rhea skryla novonarodeného Zeusa, aby ho ochránila pred jeho otcom Kronosom.

10. Agios Nikolaos, pekné mesto postavené na troch kopcoch, sa v posledných rokoch nepochybne stalo turistickou atrakciou, ale je stále očarujúce a plné charakteru. Jeho obklopené kaviarňami a reštauráciami a prístav je tiež skvelým miestom pre sledovanie sveta. Malé prístavné ľudové múzeum sa tiež oplatí pozrieť.